Sada 3 triček XTrem Sport
409 Kč
1219 Kč
-66 %
- M
- L
- XL
- XXL
- 3XL
- 4XL
- 5XL
Při pěší turistice je nadmíru důležité dodržovat zásadu, která se běžně označuje jako „systém 3 vrstev". Cibulový systém vrstvení oblečení je třeba ctít zejména v případě horských túr, kdy se teplota a počasí mohou rapidně změnit. Jaké jsou funkce těchto 3 vrstev? Jakým typům dámského nebo pánského turistického oblečení odpovídají? To jsou otázky, na něž se nyní společně zaměříme.
Úkolem první vrstvy, která je přímo v kontaktu s pokožkou, je odvádět pot od těla a předávat jej do druhé vrstvy oblečení. Inu, je to tak! Při pěší turistice a zejména pak na horských túrách, kde je chůze fyzicky namáhavá, se prakticky vždy pořádně zapotíte. Pokud však vaše tričko nebo tílko neodvádí pot a zůstává vlhké, je téměř jisté, že prochladnete, jakmile se na chvíli zastavíte.
To je důvod, proč je bavlněné tričko absolutně nevhodné. Pro pěší turistiku zvolte základní vrstvu z vlněného žerzeje nebo pánské tričko či dámské tričko ze syntetického vlákna (typu polyester nebo polyamid, s příměsí nebo bez příměsi elastanu). Nespornou výhodou těchto triček je rovněž jejich skladnost, takže se snadno vejdou do batohu pro případ, že budete potřebovat náhradní oblečení. Polyesterová trička mají totiž hned tři zásadní přednosti: jsou lehká, nemačkavá a rychleschnoucí.
Druhá vrstva musí izolovat a bránit úniku tepla. Rovněž musí umožňovat odvádění potu do horní vrstvy oblečení. Vlněným pulovrem či propínacím svetrem rozhodně nic nezkazíte. Zdaleka nejpraktičtějším a nejvhodnějším řešením je ale pánská nebo dámská mikina, ať již se rozhodnete pro flísku přes hlavu nebo propínací flísovou mikinu na zip. Tento materiál ze syntetického vlákna má hned tři výhody: je izolační, hřejivý a prodyšný. Navíc je lehký a rychleschnoucí. Samozřejmě v závislosti na ročním období máte na výběr fleece různých gramáží, kterých je celá řada, počínaje tenkým mikrofleecem až po velmi silný fleece vysoké gramáže.
Třetí vrstva by měla působit jako ochranný štít proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako je vítr, déšť nebo sníh. Na jaře a v létě můžete zvolit dámskou turistickou bundu nebo pánskou turistickou bundu, která je lehká a prodyšná, dobrá volba bude i tenčí nepromokavá větrovka podšitá síťovinou. Během přechodného období sáhněte po softshellové bundě nebo, pokud předpověď počasí hlásí silné přeháňky, po hardshellové bundě s kapucí, která je nepromokavější, ale o něco méně prodyšná (inu, člověk nemůže mít všechno!). V zimě, když mrzne, až praští, vám dobře poslouží i pánská či dámská parka.
PŘEČTĚTE SI NAŠE DALŠÍ ČLÁNKY