🚚 DOPRAVA ZDARMA* na objednávky nad 999 Kč! Nakupujte bez stresu, na vrácení produktů máte 100 dní!  (*Neplatí na facebookové akce.)

5 zlatých pravidel pro 100% úspěšnou túru

Tento článek je určen všem začínajícím ale i pokročilým turistkám a turistům, ať už se chystáte na horskou túru, nebo na výlet k moři.


1. Dodržujte vlastní tempo

Při pěší turistice je důležité jít svým vlastním tempem, pokud nechcete v polovině cesty vyhořet. Vlastním krokem byste měli jít, i když jedete ve skupině. Nesnažte se vyrovnat rytmu ostatních. Je lepší jít pomaleji, ale delší dobu, aniž byste se museli každých 5 minut zastavovat. Příliš mnoho přestávek vás vyvede z tempa! 
 
Při několikadenních turistických výletech je nutné dobře znát své možnosti a mít schopnost předvídat. Neodjíždíte na pár hodin, ale na několik dní. Budete muset překonat vzdálenost... proto je velmi důležité se předem dobře připravit.
Muž na procházce v přírodě s trekingovými holemi
Sportovní muž s lahví s vodou


2. Pravidelná hydratace

Pijte vodu pravidelně a nečekejte, až pocítíte žízeň. Při chůzi ztrácíte vodu. Proto musíte své rezervy doplňovat průběžně. Nezapomeňte, že po hodině bez tekutin můžete ztratit až 40 % energie! Každých 20 minut proto vypijte 5 až 6 doušků vody (kterou můžete střídat s energetickým nápojem). Tím se vyhnete velké únavě a omezíte bolesti svalů, křečí a bolestí po túře. Poslední rada: vyhněte se ledové vodě, která může způsobit bolesti žaludku. 

Při několikadenních túrách nezapomeňte, že vodu potřebujete nejen k hydrataci, ale také k vaření. Vodu si můžete vzít s sebou na několik dní, ale ne o moc více. Poté budete muset zásoby doplnit! Z praktického hlediska zvažte turistické hydrovaky, které vám umožní pravidelně pít aniž byste se museli pokaždé zastavovat. Vezměte si s sebou také tablety nebo vodní filtr na úpravu vody, abyste mohli bez rizika doplnit vodu u pramenů a fontán. 


3. Jezte lehce a energicky

Dalším palivem pro vaše tělo je jídlo. Pokud odjíždíte brzy ráno na horskou túru, večer a dokonce i několik dní předem jezte hodně jídla s důrazem na škrobové potraviny. Tyto cukry - tzv. složité cukry - vám umožní odejít s rezervou energie. Vyberte si například rýži (nejlépe basmati), batáty nebo luštěniny, jako je čočka nebo cizrna, které jsou také bohaté na minerály! Během vaší túry se zaměřte na tzv. jednoduché cukry. Pravidelně jezte kousky sušeného ovoce nebo energetické tyčinky. 

Pokud se chystáte na celodenní túru, vezměte si vyvážený piknik, který vám dodá energii, ale nezatíží vaše zažívání (v poledne vaše túra ještě nekončí)! Můžete si připravit sendviče nebo saláty, z obilovin nebo luštěnin, se šunkou, vejce natvrdo, syrovou zeleninu a nebo si také  můžete vzít s sebou nějaké ovoce. Vyhněte se však uzeninám nebo čemukoli příliš tučnému či těžkému... budete mít problém se znovu rozjet. 
Piknik v přírodě

Na dlouhé túry si s sebou vezměte lyofilizované nebo prostorově úsporné jídlo, pomalé cukry, sušené ovoce a kalorické potraviny, které vám doplní energii. V případě potřeby si ověřte otevírací dobu občerstvovacích stanic ve vesnicích a vezměte si s sebou dostatek paliva do vařiče.

4. Vezměte si s sebou jen to nejnutnější!

Turista na procházce v přirodě
Nepřetěžujte zbytečně svůj turistický batoh! Je dobré být připraven na všechno, to ale neznamená, že si vezmete energetické tyčinky na 5 dní, když jedete na 5 hodinovou túru. Neberte si s sebou zbytečné věci jen proto, že je v batohu ještě místo; po několika kilometrech byste toho nejspíš litovali! 

Pro turistické výlety to platí ještě více. Nejdůležitější bude vaše vybavení na túru. Budete si muset vzít náhradní oblečení, více jídla a další turistické vybavení. Váš batoh tak bude již dostatečně naplněn minimem. Držte se svého seznamu a nepřidávejte na něj!

 


5. Závěrečné tipy...

Turista na zasněžených horách v přírodě

Vyrazte brzy ráno, jakmile se rozední. V létě se tak můžete ze začátku vyhnout vedru. Na podzim se určitě vrátíte ještě před setměním. Pokud se navíc vydáte na jednodenní túru, nebudete v časové tísni. V době oběda si můžete dát dlouhou pauzu na oběd, obdivovat krajinu, v klidu trávit a dokonce se trochu protáhnout, abyste uvolnili svaly než se vrátíte k chůzi.

Jděte dobře vybaveni. Horké, chladné nebo deštivé počasí ztěžuje pěší turistiku. Před odjezdem je vždy lepší zkontrolovat předpověď počasí, i kdyby to mělo znamenat odložení výletu. A ať už se stane cokoli, vždy si s sebou vezměte něco, co vám pomůže vypořádat se s často nepředvídatelnými změnami počasí, zejména v horách.

A jaké jsou Vaše tipy na úspěšnou túru? 

PŘEČTĚTE SI NAŠE DALŠÍ ČLÁNKY

    Vyberte si vaši velikost

      Aktualizovali jsme naše velikosti, abychom vám usnadnili výběr. Před objednáním se podívejte na naši !