0,00

Ryby, rybky, rybičky... začínáme rybařit!

Rybaření oslovuje mnoho nadšenců všech generací, mužů i žen. Každý region nabízí řadu sladkovodních oblastí a řek, kde se můžeme věnovat této velmi oblíbené aktivitě, která je na některých místech a u některých druhů ryb dokonce povolena celoročně. Shrnuli jsme pro vás několik základních rad, které vám pomohou začít s rybařením.

Ptejte se v okolí

Už nějakou dobu váháte a přemýšlíte o rybaření? Než však začnete, zjistěte si, kde se ryby ve vaší oblasti nacházejí. Neváhejte při svých procházkách oslovit rybáře, zejména ty, kteří berou! Zaručeně jsou zdrojem cenných a praktických informací. Nezapomeňte se ujistit, jaké druhy ryb se ve vašem regionu loví. Tyto informace vám pomohou při výběru správného vybavení.

Rybaření s jistotou... nebo téměř!

Některé z mnoha druhů sladkovodního rybolovu a jeho technik vyžadují dlouhé školení nebo dokonce skutečný výcvik a praxi s profesionálním rybářským průvodcem. To platí zejména pro techniku muškaření, která spočívá v napodobování mušek, jimiž se ryby živí.

Rybaření s prutem je založeno na jednoduché technice, a proto je vhodné zejména pro začátečníky a děti. Navíc se dá provozovat po celý rok, i když je léto příznivější a pohodlnější. Tento statický způsob rybolovu, který je nejčastěji spojován s lovem na březích jezer, rybníků nebo kanálů, spočívá v jednoduchém lákání ryb házením návnady do vody. Nástrahy jsou vyrobeny z různých ochucených mušek, které k vám přilákají ryby. Pravděpodobně však budete potřebovat dávku trpělivosti, proto nezanedbávejte své pohodlí a investujte do vhodného vybavení, včetně rybářského křesla!


Správné načasování rybolovu

Nejdříve byste si měli zkontrolovat předpověď počasí a ujistit se, že máte s sebou správné oblečení, počínaje nezbytnou vestou. Pokud má být hezky, myslete na klobouk nebo čepici, které vás ochrání před sluncem a zabrání spálení pokožky. Pokud prší, velmi vám pomůže vodoodpudivá bunda nebo nepromokavá rybářská bunda. Mějte na paměti, že některé denní hodiny jsou pro rybolov vhodnější než jiné: sladkovodní ryby se krmí dříve za svítání nebo za soumraku, a proto jsou tyto hodiny často nejlepší pro úspěšný rybolov. Výběr správného vybavení je v tomto případě zásadní.

Správný výběr příslušenství

Pro začátek si vyberte klasický rybářský prut. Jinak si můžete pořídit také teleskopický prut ze skelných vláken o délce 3 až 8 metrů, který je pevnější a úspornější než karbonový prut, zejména pokud lovíte ve skalách nebo na molu. Velikost háčku na konci vlasce závisí na velikosti lovené ryby. Jednoduše umístěte nástrahu (červa, kukuřici,...) na konec háčku a lov může začít!
K legálnímu rybolovu v českých vodách potřebujete rybářský lístek a povolenku k lovu. Pokud jste členem Českého rybářského svazu, budete potřebovat také členský průkaz. Pokud se chcete vyhnout formalitám, můžete si za poplatek vyzkoušet rybaření na soukromých pozemcích.

A co vy? Byl jste někdy na rybách?