🚚 DOPRAVA ZDARMA na objednávky nad 999 Kč! Nakupujte bez stresu, na vrácení produktů máte 100 dní!

Ryby, rybky, rybičky... začínáme rybařit!

Rybaření oslovuje mnoho nadšenců všech generací, mužů i žen. Každý region nabízí řadu sladkovodních oblastí a řek, kde se můžeme věnovat této velmi oblíbené aktivitě, která je na některých místech a u některých druhů ryb dokonce povolena celoročně. Shrnuli jsme pro vás několik základních rad, které vám pomohou začít s rybařením.

Rybář u jezera s prutem
Rybář na lodi

Ptejte se v okolí

Už nějakou dobu váháte a přemýšlíte o rybaření? Než však začnete, zjistěte si, kde se ryby ve vaší oblasti nacházejí. Neváhejte při svých procházkách oslovit rybáře, zejména ty, kteří berou! Zaručeně jsou zdrojem cenných a praktických informací. Nezapomeňte se ujistit, jaké druhy ryb se ve vašem regionu loví. Tyto informace vám pomohou při výběru správného vybavení.

Rybář chytající rybu

Rybaření s jistotou... nebo téměř!

Některé z mnoha druhů sladkovodního rybolovu a jeho technik vyžadují dlouhé školení nebo dokonce skutečný výcvik a praxi s profesionálním rybářským průvodcem. To platí zejména pro techniku muškaření, která spočívá v napodobování mušek, jimiž se ryby živí.

Rybaření s prutem je založeno na jednoduché technice, a proto je vhodné zejména pro začátečníky a děti. Navíc se dá provozovat po celý rok, i když je léto příznivější a pohodlnější. Tento statický způsob rybolovu, který je nejčastěji spojován s lovem na březích jezer, rybníků nebo kanálů, spočívá v jednoduchém lákání ryb házením návnady do vody. Nástrahy jsou vyrobeny z různých ochucených mušek, které k vám přilákají ryby. Pravděpodobně však budete potřebovat dávku trpělivosti, proto nezanedbávejte své pohodlí a investujte do vhodného vybavení, včetně rybářského křesla!


Správné načasování rybolovu

Nejdříve byste si měli zkontrolovat předpověď počasí a ujistit se, že máte s sebou správné oblečení, počínaje nezbytnou vestou. Pokud má být hezky, myslete na klobouk nebo čepici, které vás ochrání před sluncem a zabrání spálení pokožky. Pokud prší, velmi vám pomůže vodoodpudivá bunda nebo nepromokavá rybářská bunda. Mějte na paměti, že některé denní hodiny jsou pro rybolov vhodnější než jiné: sladkovodní ryby se krmí dříve za svítání nebo za soumraku, a proto jsou tyto hodiny často nejlepší pro úspěšný rybolov. Výběr správného vybavení je v tomto případě zásadní.

Správný výběr příslušenství

Pro začátek si vyberte klasický rybářský prut. Jinak si můžete pořídit také teleskopický prut ze skelných vláken o délce 3 až 8 metrů, který je pevnější a úspornější než karbonový prut, zejména pokud lovíte ve skalách nebo na molu. Velikost háčku na konci vlasce závisí na velikosti lovené ryby. Jednoduše umístěte nástrahu (červa, kukuřici,...) na konec háčku a lov může začít!
K legálnímu rybolovu v českých vodách potřebujete rybářský lístek a povolenku k lovu. Pokud jste členem Českého rybářského svazu, budete potřebovat také členský průkaz. Pokud se chcete vyhnout formalitám, můžete si za poplatek vyzkoušet rybaření na soukromých pozemcích.

Rybář kuchající rybu

PŘEČTĚTE SI NAŠE DALŠÍ ČLÁNKY

    Vyberte si vaši velikost